عملگر برقی مولتی ترن (Multi turn actuator)

عملگر برقی مولتی ترن معمولا جهت استفاده در جاهایی که نیاز به چرخش با تعداد دور زیاد با دقت بالا و سرعت و گشتاوری کنترل شده وجود دارد از آنها استفاده میشود .

از آنجایی که این عملگر ها معمولا در مکان هایی مرطوب نصب میشوند،میبایست کاملا آب بند بوده و از آنجا که ممکن است به صورت مداوم با مدت زمان زیاد از آنها استفاده شود ، میبایست  ازنظر مکانیکی کاملا مقاوم تولید شوند .

این  نوع از عملگر ها بر حسب حداکثر گشتاور و سرعت خروجی و هم چنین تعداد دور قابل چرخش طبقه بندی شده و در مدل های مختلفی از این نظر عرضه میشوند .

 پر کاربرد ترین نوع عملگر ها، عملگر برقی مولتی ترن

از این نوع عملگر ها بیشتر در خطوط انتقال سیالات (آب،نفت،روغن و….) و با نصب بر روی

انواع شیر ها اعم از

  1. شیر های گیربکس دار توپی (ball valve) و
  2. پروانه ای (butterfly valve) و
  3. شیر های کشویی (gate valve) و
  4. سوزنی (globe valve) استفاده میشوند .

از آنجا که معمولا این عملگر های برقی بر روی شیر آلات سایز بزرگ (عموما سایز 6 اینچ به بالا) نصب میشوند . از یک گیربکس کمکی جهت افزایش گشتاور و همچنین افزایش تعداد دور جهت باز و بست نمودن استفاده میشود .

به عنوان مثال در شیر های پروانه ای ،با نصب یک گیربکس بر روی شیر،به ازای باز و بست شدن کامل شیر(چرخش 90 درجه زبانه)نیاز است تا ورودی گیربکس چندیدن دور بچرخد .

با این روش میتوان از عملگر های برقی مولتی ترن به عنوان شیر برقی استفاده نمود .

در بعضی از شیرالات مانند شیر های کشویی و سوزنی،برای باز و بسته شدن شیر،تنها چرخش شافت شیر کافی نیست بلکه این شافت هنگام چرخش بالا و پایین نیز میشوند .

برای استفاده از عملگربرقی در این نوع شیرالات نیز باید از یک گیربکس تلسکپی مخصوص استفاده نمود تا حرکت بالا و پایین شدن شافت شیر را خنثی نماید .

گیربکس ها :

استفاده از گیربکس های کمکی با توجه به نوع و سایز شیر انتخاب میشوند و متعاقبا عملگر برقی نیز مخصوص همان گیربکس ها انتخاب میشوند.

دراینجا پارامتر های مشخص کننده نوع عملگر را میتوان گشتاور ورودی گیربکس،تعداد دور ورودی و نوع فلنج ورودی نام برد:

گشتاور ورودی گیربکس ها به

  1. نوع و
  2. سایز شیر و همچنین نسبت گیربکس بستگی دارد.

به عنوان مثال در صورتی که شیرپروانه ایی برای باز و بست شدن (چرخش 90 درجه زبانه) نیاز به حداکثر 1200 نیوتون متر گشتاور داشته باشد. استفاده از یک گیربکس 1 به 40 میتواند این گشتاور را به 30 نیوتون متر کاهش دهد به دین ترتیب که با چرخش 40 دور ورودی گیربکس،خروجی آن 1 دور میچرخد و چون در این جا از شیر پروانه ای استفاده شده است .

با چرخش 10 دور شافت ورودی گیربکس،شافت خروجی به میزان 90 درجه چرخیده و شیر باز و بست میشود.

معمولا برای انتخاب عملگر برقی برای گیربکس ها،گشتاوری بالاتر از گشتاور ورودی مورد نیاز گیربکس در نظر گرفته میشود(حدودا 50 درصد).در مثال بالا میبایست عملگری با گشتاور حدودی 50 نیوتون متر در نظر گرفته شود.

تعداد دور ورودی گیربکس ها نیز معمولا در کاتالوگ آنها قرار داده شده است.

نوع فلنج نیز با توجه به استاندارد ISO5211 میباشند و در کاتالوگ گیربکس مشخص شده است.

عملگر برقی مولتی ترن شرکت آراد صنعت

با حداکثر تعداد دور خروجی 700 دور و گشتاور نامی 120 نیوتون متر و فلنج تایپ F10/F12/F14 تولید میشوند.

برای استفاده از این عملگر ها میتوان با توجه به نوع گیربکس شیر.تعداد دورخروجی و نیز گشتاور خروجی را به صورت نرم افزاری تغییر داد.به نحوی که بتوان در رنج مختلفی از شیرآلات (سایز 150 تا 2000 میلیمتر) از این عملگر های برقی استفاده نمود.

نمونه ای از نصب عملگر برقی بر روی شیر صنعتی Globe valve

نمونه ای از نصب عملگر برقی بر روی شیر صنعتی Globe valve

نمونه ای از نصب عملگر برقی بر روی شیر صنعتی Butterfly valve

نمونه ای از نصب عملگر برقی بر روی شیر صنعتی Butterfly valve